2014W czwartek 17 kwietnia 2014 r. w sali konferencyjnej Stadionu Wrocław odbyło się spotkanie z piłkarzami Śląska sprzed lat. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni piłkarze reprezentujący barwy Śląska na przestrzeni kilku dekad: historyczny awans do 1. ligi (czerwiec 1964), pierwszy tytuł Mistrza Polski (sezon 1976/77), Puchar i Superpuchar Polski (1987) oraz trudne dla klubu lata 90.Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 18:00 i po krótkim wstępie ruszyła część oficjalna. Prowadzący przedstawiał historię klubu od początku jego istnienia, a na ekranie były wyświetlane archiwalne zdjęcia i materiały video. Kiedy dotarliśmy do historycznego awansu do 1.ligi z 1964 r., na scenę zostali poproszeni piłkarze z tamtej drużyny, nazywanej od nazwiska trenera Giergielkami: Reinard Pilarek, Eugeniusz Kulik, Rudolf Siegert, Paweł Śpiewok, Wacław Cholewa, Wacław Jarmuż, Władysław Poręba i Władysław Żmuda I.

W następnej kolejności przyszedł czas na przedstawienie kibicom piłkarzy tworzących historię klubu na przełomie lat 60. i 70.: Gerard Rother, Jan Weiss oraz bracia Zygmunt i Werner Peterek.
W dalszej części spotkania przypomniany został kolejny rozdział w historii Śląska, czyli pełne sukcesów lata 70., kiedy wrocławski klub wywalczył Puchach oraz Mistrzostwo Polski. Z tamtego okresu obecni byli: Henryk Kowalczyk, Krzysztof Karpiński, Janusz Sybis i trener Władysław Żmuda I. Znakomitym uzupełnieniem dla historii opowiadanych przez piłkarzy był film dokumentalny „Złota drużyna”, który przybliżył gwiazdy piłkarskie, trenerów, działaczy i pracowników z tamtych lat oraz ich dalsze losy – zwycięstwa i porażki.

W dalszej kolejności została przybliżona historii klubu z lat 80., szczególnie Puchar i Superpuchar Polski wywalczonych w sezonie 1986/87. Janusz Jedynak, bramkarz wrocławskiej drużyny z tamtego okresu, opowiedział m.in. o niezwykle trudnym dwumeczu z Realem Sociedad San Sebastian w Pucharze Zdobywców Pucharów. Później przyszedł czas na burzliwe lata 90., kiedy w sezonie 1992/93 Śląsk po 20 latach nieprzerwanej gry w ekstraklasie spadł do 2. ligi. Już wiosną 1995r. Śląsk, trenowany przez Stanisława Świerka, powrócił w szeregi najlepszych, a o tamtych czasach opowiedzieli snajperzy: Janusz Kudyba i Józef Kostek. W ostatniej części spotkania przypomniana została nieodległa przeszłość, kiedy Śląsk Wrocław do kolekcji trofeów dołożył Puchar Ekstraklasy i trzy medale mistrzostw Polski, w tym złoty z 2012 roku.

Na zakończenie kibice mieli okazje porozmawiać z piłkarzami, których przed laty oklaskiwali i dla których przychodzili na mecze na Stadionie Olimpijskim oraz Oporowskiej.

Autorzy: Jakub Kurowski, Jakub Nowakowski (Kibice Razem Śląsk Wrocław)
20140417 01
20140417 02